Poniżej spółki dywidendowe GPW, dla których prognozowana stopa dywidendy wynosi min. 8%, a dywidendę wypłacają min. 10 lat. Tak Istotny wpływ kilku kluczowych graczy sprawia, że jednorazowe wydarzenia wciąż będą decydować o jego kształcie. Wiadomo, że jest kilka ważnych spółek, w których duże transfery zysku się nie powtórzą. Najlepszy przykład to Opteam, który oddał akcjonariuszom pieniądze zarobione na sprzedaży 20 proc.

Z kolei wyższe stopy procentowe mogą zwiększyć atrakcyjność obligacji kosztem akcji dywidendowych. Na koniec również dobrze znana spółka dywidendowa TEXT (dawny LiveChat). Mimo ostatnich spadków nadal jest to bardzo solidny biznes z wysoką rentownością (ROIC 396%!).

Jakie są najlepsze spółki dywidendowe w 2021 roku?

Eurosnack (ECK) działa w prostym biznesie produkcji i dystrybucji słonych przekąsek (np. chrupków kukurydzianych i prażynek) oraz biszkoptów, co sprawia, że dość prosto mi się czyta i rozumie ich sprawozdania finansowe. Jest to mała spółka notowana na NewConnect o kapitalizacji niespełna 90 mln złotych, która sukcesywnie rozwija swój biznes, przy okazji wypłacając akcjonariuszom rosnące z roku na rok dywidendy. Jest ona także najdroższą (pod względem C/Z) z obecnych w zestawieniu spółek, co sugeruje to, że inwestorzy spodziewają się po niej dalszego dynamicznego wzrostu i są oni chętni do zapłacenia premii za przyszłe wyniki. Jej wzrost dywidend jest imponujący, a stabilna (na razie) polityka dywidendowa pozwala twierdzić, że tak długo, jak spółka będzie powiększać swój biznes, tak długo płynące z niej dywidendy będą rosnąć. Jedynym znakiem zapytania jest to, kiedy przesyci się jej rynek, bo działa w mimo wszystko wąskim segmencie rynku (choć stara się go poszerzać o zagranicę oraz o rozwiązania IT).

Same dywidendy potrafią przynieść ponad 100% stopę zwrotu z inwestycji. Tylko w ostatniej dekadzie takich przypadków było 12 i będzie ich coraz więcej. XBS Pro-Log działa w ciekawej branży, którą interesuję się prywatnie od czasu wybuchu pandemii COVID-19, którą z pewnością czeka w kolejnych latach wzrost towarzyszący rozwojowi e-commerce. Niektórzy przyczepią się, że LVC nie powinien się tu znaleźć, ponieważ jego historia wypłat dywidend nie jest tak imponująca, jak niektórych innych spółek. Ja uważam inaczej, bo 9 lat nieustannie wzrastających dywidend w zupełności wystarczy, by nazwać firmę „polskim dywidendowym arystokratą”.

Spółki będące w więcej niż 1 rankingu

Biznesradar liczy ją jako średnią wszystkich znalezionych prognoz, podzielonych przez ostatni kurs zamknięcia (stopa dywidendy jest zatem ważna na dzień 24 października 2024). Stanowi jednak ciekawy punkt odniesienia do oceny potencjalnej rentowności spółki dywidendowej. Pierwsza połowa 2025 roku najprawdopodobniej zapisze się w historii rynków akcji jako czas spektakularnych wzrostów, napędzanych przez megatrendy technologiczne, boom na sztuczną inteligencję oraz rewolucję energetyczną. Liderzy wzrostów nie tylko biją rekordy, ale też wyznaczają nowe kierunki dla inwestorów na całym świecie. Przedstawiamy analizę spółek z GPW i Wall Street, które od początku roku zyskały nawet 140% oraz trendy i ryzyka, które będą kształtować kolejne miesiące na polskiej giełdzie papierów wartościowych. Alumetal – podobnie jak Kęty – rozwinął ostatnio swój biznes, a pomogły mu rosnące koszty materiałów, dzięki czemu zysk netto firmy wzrósł w ciągu 2 lat ponad 4-krotnie.

W każdym z rankingów liczy się ogólna ocena, czyli suma punktów z 4 kategorii wynosząca maksymalnie 25, ale w każdej z nich przykładam określoną wagę do punktów z 1 lub z 2 z nich. W średnim terminie będziemy mieli do czynienia z naturalnym hedging’iem – zyski generowane w lirach będą finansować inwestycje w nowe kluby oraz rozwój kart MultiSport – mówi Kloka. Jednym z istotnych wyzwań dla działalności na rynku tureckim pozostaje ryzyko związane z fluktuacją kursu liry. Benefit Systems, po sfinalizowaniu w maju przejęcia tureckiej grupy MAC, rozpoczyna okres integracji oraz podkreśla znaczenie planów rozwoju grupy na rynku tureckim. Hims & Hers Health stał się fenomenem rynku, notując wzrost o niemal 140% od stycznia. Spółka zrewolucjonizowała dostęp do usług medycznych online, oferując leczenie problemów takich jak wypadanie włosów, zdrowie psychiczne i kontrola wagi.

Z kolei Dywidendowe Okazje obejmują „dywidendowe spółki w niełasce” lub firmy, których potencjał nie został jeszcze w pełni dostrzeżony przez rynek. Drugie miejsce zajął warszawski deweloper Dom Development, który uzyskał 21 na 25 możliwych punktów. Stopa dywidendy na poziomie 5,8% przy średnim wskaźniku cena/zysk z ostatnich 5 lat wynoszącym 9 może robić wrażenie. Ostatnie zdanie jest ironią, ponieważ typową dla spółek z USA stopą dywidendy jest między 1 a 3%. W Polsce mamy mnóstwo spółek dywidendowych, które płacą 5% dywidendy rocznie lub więcej (i to od lat), a większość z nich znajdziesz w tym oraz pozostałych rankingach, które dziś prezentuję. Skoro już mamy opis zmian za sobą, to przejdźmy do pierwszego i dla wielu osób najważniejszego z rankingów oceniających spółki dywidendowe.

Mimo pięknej historii wypłaty dywidend zarząd CDA w 2024 roku zawiesił politykę dywidendową i nie podjął decyzji o wypłacie dywidendy za 2024 rok (czyli w 2025 roku). Jest to związane ze spodziewanym dużym negatywnym wpływem na wyniki spółki planowanych nowych przepisów o prawie autorskim. Pożyjemy, zobaczymy, ale szansa na dywidendy w przyszłości dalej jest. Sam zwróciłbym jednak uwagę na inny aspekt tej ciekawej i szalenie skutecznej grupy deweloperskiej.

Na podium znalazł się również deweloper mieszkaniowy Murapol, który wypłaci 4,91 zł na akcję, co przekłada się na stopę dywidendy aż 12,85%. Silna rozpoznawalność marki, globalna sieć dystrybucji i skupienie się na innowacjach zapewniły stałe wyniki finansowe i wzrost dywidend. Jej dywersyfikacja na różne sektory opieki zdrowotnej zapewnia stabilne podstawy finansowe, przyczyniając się do dobrych wyników w zakresie wypłat dywidend.

Ambra nie jest jednak spółką wzrostowo-dywidendową i Binomo przestaje działać w Rosji: jaki jest powód to dlatego umieściłem ją w arystokratach, a nie drugiej kategorii rankingu, do której omówienia teraz przejdziemy. Na wstępie przypomnę, że jest to już trzeci ranking tego rodzaju, który publikuję na blogu. Choć zwykle promuję proste inwestowanie pasywne, uważając, że inwestowanie aktywne jest dla nielicznych, to przyznam dziś, że jeśli już inwestować aktywnie, to warto robić to dywidendowo. Temat dywidend rozgrzewa wyobraźnię inwestorów, a ich wartość nominalna, procent zysku przeznaczony na wypłatę oraz stopa dywidendy wiele mówią o tym, jak inwestorzy postrzegają dane akcje i ich przyszłość. W tym kontekście szczególnie warto przyjrzeć się dużym niespodziankom, czyli znaczącym zmianom poziomu dywidend w porównaniu do poprzednich lat. Warto jednak pamiętać, że wyjątkowo wysokie stopy dywidendy mogą być kuszące, ale niosą ze sobą podwyższone ryzyko.

Ranking Dywidendowych Liderów Wzrostu 2025

Lokum Deweloper oferuje stopę dywidendy na poziomie 8,9%, co daje 2,40 zł na akcję. Ta firma deweloperska wypłaca dywidendy od 2016 roku, z jedną przerwą w 2020 roku. Stopa dywidendy to kluczowy wskaźnik przy wyborze najlepszych spółek dywidendowych.

Zobacz także: Oto prawdziwa elita dywidendy na warszawskiej giełdzie

Każdy z nas ma możliwość zainwestowania w ETF na WIG20, SP500 oraz Nasdaq. W tym czasie rynek amerykański (do 2009 roku) był w wielkiej płaskiej bessie. Dorzucę jeszcze mWIG40, jako reprezentanta średnich spółek i sWIG80, jako reprezentanta mniejszych spółek na GPW. Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj zestawienia, analizy i Nawigacja w trudnych wodach: analiza przyszłości relacji z ulgą w Wielkiej Brytanii UE aktualne TOP-y dywidendowych spółek z Polski, USA i świata – prosto na maila.

Kryteria dla dywidendowych arystokratów

Ustalenie prawa do dywidendy miało miejsce 8 listopada 2024 r., a dzień bez dywidendy przypadał na 7 listopada. Nie wymagam od nich jednak historii dywidend podobnej do dywidendowych arystokratów ani konsekwentnej polityki dywidendowej. Zupełnie nieistotna jest obecna wycena i obecna stopa dywidendy, czemu często dziwią się stali odbiorcy moich rankingów dywidendowych.

Zysk przekazywany jest akcjonariuszowi w formie gotówkowej, ale może być również wydawany w postaci akcji, aktywy ruchomej, surowców czy nieruchomości. Z tego powodu żadna z tych spółek nie powinna być też brana pod uwagę jako pierwszy wybór do portfela dywidendowego, wyłącznie na podstawie najdłuższej historii nieprzerwanych wypłat. Choć tegoroczne wyniki moich portfeli dywidendowych nie zachwycają, to z nadzieją patrzę w przyszłość. Nie ukrywam, że po Dywidendowych Arystokratach oraz Dywidendowych Okazjach nie spodziewam się raczej skokowego wzrostu kursu giełdowego, to Dywidendowi Liderzy Wzrostu mogą kontynuować trend i pozwolić inwestorom zarobić ponadprzeciętnie. Łączy je wysoka stopa dywidend wynosząca przeciętnie aż 10,4% oraz niskie C/Z wynoszące tu przeciętnie około 7,5, czyli znacznie mniej niż dla konkurencyjnych rankingów.

W tegorocznym zestawieniu mogło znaleźć się maksymalnie Funt brytyjski gwałtownie spadła wśród braku postępów w negocjacjach 60 firm (3x 20 na ranking), ale skończyło się na (jedynie) 43 spółkach notowanych w Warszawie. Takie zjawisko zaszło, ponieważ po raz pierwszy pozwoliłem spółkom na znalezienie się w więcej niż 1 rankingu, co jedna z nich wykorzystała do… pojawienia się we wszystkich trzech. Mowa o niewielkiej (kapitalizacja poniżej 100 mln zł) spółce logistycznej skoncentrowanej na obsłudze rynku alkoholowego XBS Pro-Log, która pojawiła się w każdym z 3 rankingów, zajmując raczej niższe pozycje (14/14/9). Inwestując w dywidendowe okazje, należy ostrożnie i przy pełnym zrozumieniu ryzyka dotyczącego działalności każdej z przedstawionych tu firm. Dotyczy to oczywiście każdej z 43 przedstawionych tu firm, bo moje rankingi są tylko punktem startowym do własnej analizy, którą musisz przeprowadzić przed dokonaniem zakupu jakiejkolwiek spółki z tego wykazu.